Elektroniczna dokumentacja medyczna w wielu wzbudza negatywne emocje, w głównej mierze wynikające z obaw. Z obaw, które powstają za sprawą powtarzania i rozpowszechniania wśród specjalistów nieprawdziwych informacji. Dzisiaj stawiamy czoła niektórym z nich. Przekonajcie się sami, że to tylko mity o e-dokumentacji medycznej 😉

Mit 1 – Program do elektronicznej dokumentacji medycznej jest skomplikowany

Na początek najpopularniejszy z mitów – prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej jest skomplikowane. Oczywiście wiele zależy od samego programu. Śmiało możemy jednak powiedzieć, że nie masz się czego obawiać. Program do elektronicznej dokumentacji medycznej ma spełniać ważne zadanie – usprawniać Twoją pracę. Dlatego z założenia jego obsługa jest prosta, a wszelkie dane przedstawiane są w czytelny i przejrzysty sposób. Szybko nauczysz się z niego korzystać, a tym samym dostrzeżesz jego zalety.

Mit 2 – Elektroniczna dokumentacja medyczna przysporzy Ci kłopotów

Tak już jest, że w niektórych nowości wzbudzają obawy. Mit, że elektroniczna dokumentacja medyczna przysporzy Ci dodatkowych kłopotów – jest całkowicie bezpodstawny. W rzeczywistości wygląda to odwrotnie. Po wdrożeniu programu Twoje obowiązki będziesz wypełniał sprawniej i szybciej, a dzięki temu więcej czasu będziesz mógł zaoferować swoim pacjentom.

Mit 3 –  Elektroniczna dokumentacja medyczna to dodatkowe koszty

Kolejny mit jest szczególnie popularny wśród specjalistów, którzy prowadzą indywidualną działalność lub mały gabinet we współpracy z kilkoma osobami i nie posiadają oddzielnego budżetu przewidzianego na wprowadzanie innowacji. Wielu z nich mylnie sądzi, że wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej wiąże się z zakupem nowego lub dodatkowego sprzętu elektronicznego. Prawda jest taka, że obecne możliwości technologiczne pozwalają na to, aby korzystać z dokumentacji za pomocą smartfonów, czy tabletów, a konieczność inwestowania w sprzęt komputerowy to tylko mit.

Mit 4 – Moje dane nie będą poufne

Spójrzmy teraz na sprawę oczami pacjentów. Zastanawiałeś się, co wzbudza w nich niepokój, a może rozmawiałeś już o tym, z którymś z nich? Niektórzy pacjenci obawiają, że od kiedy wprowadzona zostanie elektroniczna dokumentacja medyczna, dostęp do niej będzie miał każdy lekarz. Warto zatem wyjaśniać im, że to tylko mit, a historia choroby pacjenta zalicza się do szczególnie chronionych danych wrażliwych,  których zabezpieczenie jest Twoim obowiązkiem określonym w ustawie.

To właśnie mity o e-dokumentacji medycznej. Skąd się wzięły? Nowości często wiążą się z powstawaniem licznych obaw. Dlatego wątpliwości, które towarzyszą specjalistom przed wdrożeniem elektronicznej dokumentacji medycznej są zrozumiałe. Warto jednak przekonać się, o tym, że są bezzasadne, a mity na ten temat są tylko mitami.

Pin It on Pinterest

Share This