Program do elektronicznej dokumentacji medycznej to spore ułatwienie dla fizjoterapeutów. Wdrażając go, należy jednak pamiętać, aby wśród nowości nie zapomnieć o obowiązkach, jakie wynikają z wykonywania tego zawodu.

Niedawno poruszyliśmy temat praw pacjenta na naszym blogu. O tym możecie przeczytać tutaj. Teraz czas na krótkie przypomnienie – oto prawa pacjenta:

  • Prawo do świadczeń zdrowotnych
  • Prawo do informacji
  • Prawo do tajemnicy informacji
  • Prawo do dokumentacji medycznej
  • Prawo do intymności i godności

Prawa pacjenta, a elektroniczna dokumentacja medyczna

Dzisiaj chcielibyśmy się skupić na jednej ważnej kwestii Prawa pacjenta, a elektroniczna dokumentacja medyczna. Ważne, żebyś nie tylko Ty, jako fizjoterapeuta czerpał korzyści z e-dokumentacji, ale również Twoi pacjenci. Szczególnie powinieneś zadbać, o to, aby zapewnić bezpieczeństwo dokumentacji dotyczącej ich stanu zdrowia. W Ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta możemy przeczytać, że dokumentacja medyczna podlega ochronie. Oznacza to, że obowiązkiem fizjoterapeuty jest zagwarantowanie bezpieczeństwa dokumentacji oraz przechowywanych w niej danych i zapewnienie, że nie wpadnie ona w niepowołane ręce. Jak to rozumieć i co się z tym wiąże? Jesteś zobowiązany do zagwarantowania bezpieczeństwa systemu teleinformatycznego, w którym przetwarzana jest dokumentacja medyczna. Zgodnie z ustawą uprawnione są do tego:

  • osoby wykonujące zawód medyczny
  • osoby wykonujące czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych, a także czynności związane z utrzymaniem systemu teleinformatycznego

Warto zaznaczyć, że wszystkie osoby, które upoważnione są do korzystania z danych oraz ich przetwarzania mają obowiązek zachowania w tajemnicy wszelkich informacji o pacjentach. Dlatego, jeśli nie jesteś jedyną osobą w Twojej działalności, która ma dostęp do dokumentacji, zadbaj o to, aby ta kwestia była jasna, a prawo przestrzegane. Uwaga! Tajemnica obowiązuje również po śmierci pacjenta.

Zabezpieczenie danych

Pamiętaj również o tym, że obowiązkiem każdego fizjoterapeuty jest również zabezpieczenie danych przed uszkodzeniem, utratą oraz dostępem osób nieuprawnionych. W jednym z naszych wpisów (Przechowywanie e-dokumentacji medycznej) poruszyliśmy również kwestię nośnika danych, wtedy pisaliśmy tak:

Jedną z ważniejszych kwestii przechowywania e-dokumentacji jest, to aby znajdowała się ona na nośniku danych, który nie ulegnie zniszczeniu z upływem czasu. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem wydaje się gromadzenie danych w chmurze. W innym przypadku niezbędna będzie kontrola urządzenia, na którym przechowujemy dokumentację oraz w razie potrzeby zakupienie nowego egzemplarza i przeniesienie danych.

 

Pin It on Pinterest

Share This