Nie chcesz stać w miejscu? Zależy Ci na ciągłym rozwoju? Sprawdź 3 kroki do tego, aby zostać lepszym fizjoterapeutą.
1. Nie kończ z edukacją
Jeśli wykonywany przez Ciebie zawód fizjoterapeuty jest również Twoją pasją, z pewnością pracujesz nad poprawą swoich umiejętności i dążysz do zwiększania swoich kwalifikacji. Możesz jeździć na branżowe konferencje, zyskując tam cenne informacje oraz nowinki. Możesz również pogłębiać swoją wiedzę, rozmawiając z kolegami fizjoterapeutami czy np. czytając blogi specjalistów z Twojej dziedziny. Kolejnym sposobem jest kontynuowanie edukacji poprzez uczestnictwo w różnych kursach. Jak jeszcze możesz się rozwijać, aby zostać lepszym fizjoterapeutą?
2. Uświadom sobie, że nie jesteś w stanie pomóc wszystkim
Istnieją pewne okoliczności, które mogą uniemożliwić nam przeprowadzenie skutecznej terapii. Nie powinniśmy z tego powodu się załamywać – tylko koncentrować swoją uwagę na pacjentach, których stan zdrowia dzięki terapii może ulec pozytywnej zmianie. Kiedy nie jesteśmy w stanie pomóc? Może być to spowodowane np. nieprawidłowościami kostnymi, którym po prostu nie jesteśmy w stanie zaradzić. Jasne – możesz pracować z pacjentem nad jego mobilnością i elastycznością, ale rozwinięte przez lata nieprawidłowości nie znikną. Kolejnym przykładem na to, że niestety, ale nie zawsze jesteśmy w stanie komuś pomóc – jest sytuacja, kiedy pacjent nie chce współpracować i kompletnie nie bierze udziału w fizjoterapii. Jego negatywne nastawienie pomimo Twoich starań raczej zniweluje szanse na poprawę stanu zdrowia.
3. Nie obawiaj się przekazania pacjenta w ręce innego specjalisty
Taka sytuacja bywa niezwykle trudna dla nowicjuszy. Dlatego warto podkreślać, że przekazanie pacjenta w ręce innego specjalisty nie jest oznaką zbyt małych umiejętności, a jedynie dojrzałości i odpowiedzialności. Być może znasz fizjoterapeutę, który specjalizuje się w leczeniu konkretnych kontuzji, podczas gdy Twoja specjalizacja skupia się na innych obszarach. Pamiętaj, że Twoim celem powinno być niesienie pomocy! Jeśli zatem któryś z Twoich kolegów zrobi to lepiej, bez obaw powinieneś do niego skierować pacjenta.
Mamy nadzieje, że nasze wskazówki przydadzą Ci się do tego, aby zostać lepszym fizjoterapeutą. Jeśli prowadzisz własny gabinet, koniecznie zapoznaj się z zaletami elektronicznej dokumentacji medycznej – pisaliśmy o tym tutaj. Dowiedz się również, czy warto wdrożyć system do e-dokumentacji medycznej?
Najnowsze komentarze