Dzisiaj poważny temat – prawo w zawodzie fizjoterapeuty. Nadszedł czas na zgromadzenie w jednym miejscu aspektów prawnych, których musi być świadomy każdy fizjoterapeuta. Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz podążać swoją ścieżką zawodową, czy posiadasz już swój własny gabinet i grono stałych pacjentów musisz pamiętać o tym, że nieznajomość działa na Twoją niekorzyść. Nie warto zatem z własnej woli narażać się na przykre konsekwencje.
Od 31 maja 2016 roku, kiedy to w życie weszła nowa Ustawa o Zawodzie Fizjoterapeuty – (którą możesz w całości przeczytać tutaj) ustalono, że fizjoterapeuta to samodzielny zawód medyczny. Jakie wiążą się z tym konsekwencje? Wykonywanie zawodu fizjoterapeuty musi być zgodne z obowiązującymi prawami branży medycznej.
Prawo do wykonywania zawodu fizjoterapeuty
Zacznijmy od podstaw, bez których wykonywanie Twojego zawodu nie będzie możliwe. Co mamy na myśli? Oczywiście Prawo do wykonywania zawodu. Jak je uzyskać? Chyba nie musimy rozwodzić się nad tym, że bez wymaganego wykształcenia nic nie zdziałasz. Jeśli tę kwestię masz opanowaną, Twoim zadaniem będzie złożenie wniosku do Krajowej Rady Fizjoterapeutów. Jakie informację muszą być zawarte w takim wniosku?
- imię oraz nazwisko;
- nazwisko rodowe;
- płeć;
- data i miejsce urodzenia;
- numer PESEL, seria i numer dowodu osobistego;
- informacja o posiadanym obywatelstwie;
- adres miejsca zamieszkania;
- adres do korespondencji, adres e-mail;
- nazwa i adres ukończonej szkoły;
- numer oraz data wydania dyplomu;
- numer i data wydania świadectwa złożenia PEF;
- tytuł zawodowy;
- oświadczenie o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych.
Co dalej?
Do takiego wniosku będziesz musiał również dołączyć dokumentację potwierdzającą Twoją tożsamość oraz dokumenty zapewniające, o tym że spełniasz wszelkie wymagania. Tutaj ponownie odsyłamy do ustawy, w której uzyskasz szczegółowe informacje na ten temat.
Jeśli Twoje zgłoszenie zostanie pozytywnie rozpatrzone, Krajowa Rada Fizjoterapeutów przyzna Ci prawo do wykonywania zawodu, zostaniesz wpisany do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów, a Ty otrzymasz potwierdzający to dokument.
Na koniec tego wpisu postanowiliśmy umieścić przestrogę dla wszystkich, którzy bezprawnie wykonują zawód fizjoterapeuty – takie działanie podlega karze ograniczenia wolności lub wysokiej grzywny.
Tutaj znajdziesz kolejny wpis z serii Fizjoterapeuta i prawo – zapraszamy!
Najnowsze komentarze