Jesteś w trakcie 5-letnich studiów, chcesz pracować w zawodzie i spełniać się łącząc pracę z pasją? Świetnie! Przygotowaliśmy kilka porad dla przyszłego fizjoterapeuty. Dzięki nim z pewnością uporządkujesz swoją wiedzę. Zapraszamy!
Zawód fizjoterapeuty to ogromna odpowiedzialność, ale też profesja, z której można być dumnym. Oczywiście wyłącznie, jeśli wykonujemy ją prawidłowo z zaangażowaniem i oczywiście zgodnie z wszelkimi zasadami. Wtedy możemy dostrzec pozytywne efekty naszej pracy, obserwując poprawę zdrowia pacjentów. Aby jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki, a tym samym dbać o prawidłową kondycję zdrowotną pacjentów potrzebna jest szczegółowa wiedza. Tylko na jej podstawie, możesz uzyskać tytuł fizjoterapeuty oraz prawo do wykonywania zawodu.
Zgodnie z polskim ustawodawstwem fizjoterapeutą może zostać osoba, która posiada:
- tytuł magistra fizjoterapii
- tytuł magistra rehabilitacji ruchowej lub rehabilitacji
- tytuł magistra wychowania fizycznego o specjalizacji rehabilitacja ruchowa
- tytuł licencjata fizjoterapii
- tytuł zawodowy technika fizjoterapii
Szczegółowe informacje znajdziesz w Ustawie o Zawodzie Fizjoterapeuty na stronie Krajowej Izby Fizjoterapeutów.
Porady dla przyszłego fizjoterapeuty
Kiedy zdobędziesz już potrzebne kwalifikacje oraz spełnisz wszelkie wymogi, do których zobligowany jest każdy przyszły fizjoterapeuta, nadejdzie czas na praktykę. Jako początkujący, możesz nie pamiętać o wszystkich kwestiach związanych z Twoim zawodem. Dlatego postanowiliśmy pomóc Ci utrwalić kilka z nich.
Wywiad i badanie
Pamiętaj, że Twoim obowiązkiem podczas każdej wizyty pacjenta jest przeprowadzenie wywiadu oraz badania diagnostycznego. Kiedy zdobędziesz trochę doświadczenia, z pewnością będziesz to robić bez namysłu i wpadnie Ci to w nawyk. Nie zapominaj jednak o tym na początku swojej drogi
Czy potrzebuje skierowania od lekarza, aby rozpocząć leczenie?
Jeśli otworzysz własny prywatny gabinet fizjoterapeutyczny nierefundowany przez Narodowy Fundusz zdrowia lub będziesz pracownikiem w takim miejscu, przysługuje Ci prawo do rozpoczęcia leczenia bez uprzedniego skierowania od lekarza.
Czy mogę wypisywać zwolnienia?
Nieświadomi pacjenci często o nie proszą, jednak zgodnie z polskim prawem, jako fizjoterapeuta nie możesz im wypisywać zwolnień z pracy czy zajęć wychowania fizycznego. Uprawnieni do tego są wyłącznie lekarze.
Najnowsze komentarze