Zastanawiasz się, co musi wiedzieć każdy fizjoterapeuta? Dzisiejszy wpis dedykujemy szczególnie młodym fizjoterapeutom, którzy dopiero zaczynają stawiać pierwsze zawodowe kroki w tej dziedzinie, a także studentom, którzy w przyszłości planują wykonywać ten zawód.

Zawód fizjoterapeuty to ogromna odpowiedzialność. Dlatego, aby jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki, a tym samym dbać o prawidłową kondycję zdrowotną pacjentów potrzebna jest szczegółowa wiedza. To na jej podstawie można uzyskać tytuł fizjoterapeuty oraz prawo do wykonywania zawodu. Zgodnie z polskim ustawodawstwem fizjoterapeutą możemy nazwać osoby, które posiadają:

  • tytuł magistra fizjoterapii
  • tytuł magistra rehabilitacji ruchowej lub rehabilitacji
  • tytuł magistra wychowania fizycznego o specjalizacji rehabilitacja ruchowa
  • tytuł licencjata fizjoterapii
  • tytuł zawodowy technika fizjoterapii

Szczegółowe informacje znajdziecie w Ustawie o Zawodzie Fizjoterapeuty na stronie Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

Na początek – wywiad i badanie

Pamiętaj, że Twoim obowiązkiem podczas każdej wizyty pacjenta jest przeprowadzenie wywiadu oraz badania diagnostycznego. Kiedy zdobędziesz trochę doświadczenia, z pewnością będziesz to robić bez namysłu i wpadnie Ci to w nawyk. Nie zapominaj jednak o tym na początku swojej drogi 😉

Czy fizjoterapeuta potrzebuje skierowanie od lekarza, aby rozpocząć leczenie?

Jeśli otworzysz własny prywatny gabinet fizjoterapeutyczny nierefundowany przez Narodowy Fundusz zdrowia lub będziesz pracownikiem w takim miejscu, przysługuje Ci prawo do rozpoczęcia leczenia bez uprzedniego skierowania od lekarza.

Czy fizjoterapeuta może wpisywać zwolnienia?

Nieświadomi pacjenci często o nie proszą, jednak zgodnie z polskim prawem, jako fizjoterapeuta nie możesz im wypisywać zwolnień z pracy czy zajęć wychowania fizycznego. Uprawnieni do tego są wyłącznie lekarze.

Fizjoterapeuta a dokumentacja medyczna

Czy muszę prowadzić dokumentację medyczną? Oczywiście! Prowadzenie pełnej dokumentacji medycznej jest Twoim obowiązkiem, a zaniechanie tej powinności może zakończyć się przykrymi konsekwencjami. Temu tematowi poświęciliśmy inny wpis. Wtedy pisaliśmy m.in. o tym, że

Dokumentacja medyczna Twoich pacjentów powinna zawierać chronologiczne zestawienie danych na temat stanu ich zdrowia. Potrzebne Ci będą informacje o przebytych chorobach, przebiegu leczenia oraz świadczeń zdrowotnych. Do podstawowych danych, jakie musisz wprowadzić do dokumentacji medycznej, zaliczamy oczywiście tożsamość pacjenta.
Prowadzenie dokumentacji medycznej to jednak nie tylko wymóg, ale również ułatwienie dla Ciebie i jednocześnie usprawnienie Twojej pracy. Dzięki dostępowi do różnych danych analiza stanu zdrowia Twojego pacjenta będzie sprawniejsza. W razie potrzeby, dzięki pełnej dokumentacji będziesz mógł udowodnić prawidłowość zastosowanych przez Ciebie metod leczniczych.

Pin It on Pinterest

Mój Gabinet
fizjoterapeuta
468
Program dla Gabinetu Fizjoterapeutycznego - elektroniczna dokumentacja medyczna
Program dla Gabinetu Fizjoterapeutycznego - elektroniczna dokumentacja medyczna
Program dla Gabinetu Fizjoterapeutycznego - elektroniczna dokumentacja medyczna
Program dla Gabinetu Lekarskiego - elektroniczna dokumentacja medyczna
Share This