W czasach, kiedy w internecie możemy odnaleźć niemal wszystko – potrzebne informacje, sklepy z różnorodnym asortymentem, elektroniczne wydania książek, rozrywkę w szerokim zakresie oraz wiele, wiele innych – także placówki medyczne oraz osoby świadczące usługi medyczne powinny wykorzystywać jego potencjał. Łatwy dostęp do informacji o Twojej działalności (wizytówka Google, strona internetowa, blog, profile w mediach społecznościowych) pomoże Ci zdobyć zaufanie użytkowników, którzy chętniej staną się Twoimi pacjentami. Internet to jednak nie tylko narzędzie ułatwiające komunikację pomiędzy Tobą a potencjalnymi pacjentami. Internet wykorzystywany jest do elektronicznej rejestracji pacjentów czy specjalistycznego oprogramowania do dokumentacji medycznej. Czy zatem prowadzenie e-dokumentacji medycznej jest bezpieczne?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest skomplikowana – jeśli będziesz przestrzegać zasad bezpieczeństwa, nie masz się czego obawiać. Czego więc musisz dopilnować, aby być pewnym, że prowadzenie e-dokumentacji medycznej jest bezpieczne? Powinieneś zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 roku w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania:

  • systematycznie dokonywać analizy możliwych zagrożeń;
  • opracować i stosować procedury zabezpieczania dokumentacji i systemów ich przetwarzania, w tym procedur dostępu
  • oraz przechowywania;
  • stosować środki bezpieczeństwa adekwatne do zagrożeń;
  • na bieżącego kontrolować funkcjonowanie wszystkich organizacyjnych i techniczno-informatycznych sposobów zabezpieczenia, oraz okresowo dokonywać oceny skuteczności tych sposobów;
  • przygotować i realizować plany przechowywania dokumentacji w długim czasie, w tym jej przenoszenia na nowe informatyczne nośniki danych i do nowych formatów danych, jeżeli tego wymaga zapewnienie ciągłości dostępu do
  • dokumentacji.

Pamiętaj!

Wraz z dniem 31 grudnia 2018 roku prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej stanie się obowiązkiem każdego fizjoterapeuty. Zanim przystąpisz do wdrażania, warto dać sobie trochę czasu i zastanowić się nad paroma kwestiami. To dobry moment, aby zaplanować wszystko bez pośpiechu i obawy, że coś nie zostanie dopięte na ostatni guzik. Więcej na temat elektronicznej dokumentacji medycznej dowiesz się z naszych wpisów:

EDM – najczęściej zadawane pytania cz. I

EDM – najczęściej zadawane pytania cz. II

EDM – najczęściej zadawane pytania cz. III

 

Pin It on Pinterest

Share This