Przechowywanie dokumentacji medycznej to dla niektórych dość kłopotliwy aspekt. Dzisiaj rozwiejemy wątpliwości. Od nowego roku prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej będzie Twoim obowiązkiem. Placówki służby zdrowia w dalszym ciągu będą jednak zobowiązane do przechowywania danych o pacjentach przez określony czas. Dzisiejszy wpis poświecimy właśnie tej tematyce. Zapraszamy do lektury!

Dane pacjentów gromadzone w dokumentacji medycznej są dokumentami wrażliwym, a co za tym idzie, są pod szczególną ochroną prawną. Z tego powodu jesteś zobligowany do zachowania informacji o Twoich pacjentach w placówkach. Takie dane są podstawą, dla osób starających się o uzyskanie renty czy przyznanie niezdolności do pracy po przebytej chorobie. Wraz z nową ustawą Twoim obowiązkiem będzie przechowywanie dokumentów w sposób nowoczesny, czyli elektroniczny, a to pomoże nam zapomnieć o stercie upchniętych papierów.

Kto i jak musi przechowywać dokumentację?

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 roku  w sprawie rodzaju, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. z 2015 poz. 2069), wskazuję, że dokumentację medyczną przechowuje ten podmiot, który ją sporządził. Ponadto wymogiem wobec tego podmiotu jest gromadzenie kartotek i jednocześnie zapewnienie im warunków zapobiegających zniszczeniu, uszkodzeniu oraz chronieniem ich przed dostępem osób nieupoważnionych.

Przechowywanie dokumentacji medycznej – jak długo?

Ustawa o prawachprzech pacjenta i Rzecznika Praw Pacjenta (tj. Dz. U. z 2012 roku poz. 159 z późn. zm.) podaje, że obowiązkiem każdego podmiotu udzielającyego świadczeń zdrowotnych jest przechowywanie dokumentacji medycznej przez okres 20 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym został umieszczony ostatni wpis.

Istnieją również wyjątki od tej normy, która brzmią następująco:

  • w przypadku, gdy zgon pacjenta nastąpił na skutek uszkodzenia ciała lub zatrucia, masz obowiązek przechowywać dane dłużej o 10 lat;
  • dokumentację dzieci, które nie ukończyły 2 roku życia, musisz przechowywać przez okres 22 lat;
  • wykonane zdjęcia rentgenowskie, przechowywane poza dokumentacją powinieneś gromadzić przez 10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zostały wykonane;
  • skierowanie na badania i zalecenia specjalisty masz obowiązek przechowywać przez 5 lat.

Co się dzieje z dokumentacją po upływie tego czasu?

Po upływie danego okresu kartoteka jest niszczona w sposób, który uniemożliwia rozpoznanie tożsamości pacjenta. Natomiast warto pamiętać, że pacjent ma prawo do wglądu do dokumentacji i otrzymania jej kopii wraz z pokwitowaniem, jeśli wyrazi taką chęć.

A jeśli placówka kończy swoją działalność?

Kwestię przechowywania dokumentacji po likwidacji placówki będzie regulował art. 30 a ustawy o prawach pacjenta i Rzecznika Praw Pacjenta. Podmiot kończący działalność musi przekazać dokumentację drugiemu podmiotowi, który przejmie obowiązek jej przechowywania. Pamiętajmy, że niedopełnienie przekazania danych, w tym także zawarcie umowy z podmiotem przejmującym, będzie miało swoje konsekwencje.

Znajomość wymogów i obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji medycznej jest kluczowym aspektem działalności związanych ze służbą zdrowia. Warto na bieżąco orientować się w nadchodzących nowelizacjach i ustawach, aby uniknąć  ewentualnych niedopatrzeń. Wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej z pewnością będzie ułatwieniem pracy oraz oszczędnością cennego czasu.

Pin It on Pinterest

Share This