Do prowadzenia dokumentacji medycznej zobowiązany jest każdy, kto udziela świadczeń medycznych. Wkrótce ta papierowa zostanie zastąpiona elektroniczną dokumentacją medyczną. Zastanawiasz się pewnie, czy są jakieś zasady regulujące jej przechowywanie? Dzisiaj powiemy Ci, o czym musisz pamiętać.

Dane pacjentów gromadzone w dokumentacji medycznej należą do danych wrażliwych, które są pod szczególną ochroną prawną. Ważne jest zatem, aby przestrzegać pewnych zasad, z dokładnością ją uzupełniać oraz bezpiecznie przechowywać. Szczególną uwagę zwróć na nośnik danych oraz ich przenoszenie, a o tym poniżej 😉

Nośnik

Jedną z ważniejszych kwestii przechowywania e-dokumentacji jest, to aby znajdowała się ona na nośniku danych, który nie ulegnie zniszczeniu z upływem czasu. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem wydaje się gromadzenie danych w chmurze. W innym przypadku niezbędna będzie kontrola urządzenia, na którym przechowujemy dokumentację oraz w razie potrzeby zakupienie nowego egzemplarza i przeniesienie danych.

Przenoszenie danych

Jeśli doprowadzimy do sytuacji, kiedy przeniesienie dokumentacji będzie koniecznością, musimy zrobić to z należytą ostrożnością i dokładnością. Upewnij się, że absolutnie wszystkie dane zostały przeniesione. Zanim natomiast bezpowrotnie usuniesz je z pierwszego nośnika, sprawdź, czy na drugim  wszystko zostało odpowiednio zapisane oraz zabezpieczone.

Czego nie może zabraknąć w Twojej dokumentacji medycznej?

  • identyfikacja pacjenta
  • podmiot leczniczy
  • staranny opis stanu pacjenta: powód wizyty, przeprowadzone badania, zastosowana terapia czy leczenie, zalecenia
  • data sporządzenia dokumentacji

Jak powinna wyglądać dokumentacja medyczna?

  • Oprócz spełniania wszelkich wymogów, warto, abyś zadbał również o jakość swojej dokumentacji. Starannie gromadź wszystkie informacje, tak aby dysponować kompletnymi i wyczerpującymi danymi.
  • Zapisuj wszelkie spostrzeżenia, które pomogą Ci potem dopasować właściwe leczenie i zaplanować terapię.
  • Prowadź dokumentację medyczną, tak aby była dla Ciebie zrozumiała, a tym samym ułatwiała Twoje codzienne zadania. Dlatego lepiej nie posługuj się skrótami, czy niezrozumiałymi określeniami, które z czasem możesz zapomnieć.

Chcesz dowiedzieć się, czy Twoim obowiązkiem jest przechowywanie dokumentacji medycznej pacjenta? Jak długą ją przechowywać? A może co dzieje się po upływie tego czasu? Przeczytaj nasz wpis, w którym poznasz odpowiedzi na te pytania.

Pin It on Pinterest

Share This