W dzisiejszym wpisie bliżej przyjrzymy się kwestii udostępnianie dokumentacji medycznej. Komu możemy udostępnić dane pacjentów i jak to zrobić, aby uniknąć niemiłych konsekwencji? Przeczytaj wpis, w którym rozwiejemy Twoje wątpliwości.
Z pewnością wiesz, że każdy pacjent ma prawo do dostępu do własnej dokumentacji medycznej. Biorąc natomiast pod uwagę osoby małoletnie to prawo spoczywa w rękach ich opiekunów. Musisz pamiętać o tym, że prośba pacjenta o udostępnianie dokumentacji medycznej nie wymaga od niego podania żadnego powodu czy uzasadnienia. Nie możesz zapomnieć o tym, że dostęp do informacji przysługuje również różnym podmiotom administracyjnym, które tak samo, nie muszą uzasadniać potrzeby wglądu do dokumentacji medycznej.
Komu musimy umożliwić wgląd do dokumentacji medycznej?
To, że pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej jest wiadome, zastanawiasz się pewnie czasem, kto jeszcze może zażądać wglądu do tych informacji. Przychodzimy z pomocą 😉 Oto spis niektórych podmiotów, które mają do tego prawo.
- Podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych, w przypadku, kiedy dokumentacja pacjenta jest konieczna do kontynuacji leczenia.
- Organy władzy publicznej (np. Rzecznik Praw Pacjenta, Narodowy Fundusz Zdrowia)
- Organy odpowiedzialne za orzekanie niepełnosprawności.
- Zakłady ubezpieczeniowe, ale za zgodą pacjenta.
- Minister do spraw zdrowia, sądy, w tym sądy dyscyplinarne, prokuratorzy, lekarze sądowi i rzecznicy odpowiedzialności zawodowej.
Udostępnianie dokumentacji medycznej – jakich zasad przestrzegać?
Od 11 maja 2017 roku wszystkie podmioty medyczne mają obowiązek prowadzenia dokumentacji, w której odnotowywane są wszelkie sytuacje, w których dane o pacjentach zostały udostępnione. Musi być ona przechowywana na wypadek ewentualnej kontroli. Jak ją prowadzić, aby uniknąć nieporozumień? Wystarczy, że każde udostępnienie informacji o pacjentach, udokumentujesz nie zapominając o następujących informacjach:
- imię oraz nazwisko pacjenta,
- imię i nazwisko osoby, lub nazwa instytucji, której wydajemy dokumenty,
- imię, nazwisko oraz podpis osoby udostępniającej dokumentację
- forma udostępnionej dokumentacji,<
- szczegółowy zakres udostępnionej dokumentacji,
- datę udostępnienia dokumentacji.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj do naszego kolejnego wpisu, który również poświęciliśmy tematowi udostępniania dokumentacji medycznej.
Najnowsze komentarze