Ostatnio pisaliśmy o tym, w jakich przypadkach naszym obowiązkiem jest udostępnienie dokumentacji medycznej oraz jakich zasad należy przestrzegać, jeśli ktoś nas o to poprosi. Dzisiaj pozostaniemy przy tej samej tematyce, jednak postaramy się zwięźle odpowiedzieć na inne pytania.

W jakiej formie udostępniać dokumentację medyczną pacjenta?

Zgodnie z prawem jest pięć form, w których dokumentacja medyczna może zostać udostępniona. Zgodnie z prośbą pacjenta lub innych uprawnionych do tego osób Twoim zadaniem może być:

  • udostępnienie oryginalnej dokumentacji w miejscu udzielania świadczeń,
  • sporządzenie i przekazanie odpisu, kopii lub wydruku dokumentacji medycznej,
  • przekazanie oryginalnej dokumentacji poparte pokwitowaniem odbioru,
  • udostępnienie dokumentacji poprzez środki komunikacji elektronicznej,
  • przekazanie dokumentacji na cyfrowym nośniku danych.

Czy można pobrać opłatę za udostępnienie dokumentacji medycznej?

Pamiętajmy, że prawo reguluje również kwestię pobierania opłat za udostępnianie dokumentacji medycznej. Cytując fragment ze strony Rzecznika Praw Pacjenta, dowiadujemy się, że:

Maksymalna wysokość opłaty za:

  • jedną stronę wyciągu albo odpisu dokumentacji medycznej – nie może przekraczać około 8 zł 44 gr*
  • jedną stronę kopii albo wydruku dokumentacji medycznej – nie może przekraczać około 30 gr**
  • udostępnienie dokumentacji medycznej na informatycznym nośniku danych – nie może przekraczać około 1 zł 69 gr***

* 0,002
** 0,00007
*** 0,0004
– przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 887, z późn. zm.), począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło ogłoszenie.

Czasami udostępnianie dokumentacji medycznej może być uciążliwe i zabierać cenny czas, który można by poświęcić pacjentom w potrzebie, należy jednak pamiętać, że jest to obowiązek. Ponadto trzeba zdać sobie sprawę, że pacjent lub upoważniona do tego osoba mają prawo wymagać udostępnienia dokumentacji w różnych formach i to wielokrotnie. Może się zatem zdarzyć, że zostaniemy poproszeni o przesłanie informacji drogą mailową, po czym następnego dnia pacjent zjawi się w gabinecie, życząc sobie sporządzenia odpisu.

Pin It on Pinterest

Share This