Wkrótce e-dokumentacja medyczna będzie Twoim obowiązkiem. Zanim to zrealizujesz, wnikliwie zapoznaj się z wymaganiami, bo to pomoże Ci uniknąć przykrych konsekwencji. Zapewne zastanawiasz się – co właściwie Ci grozi? Dzisiaj postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć na to pytanie.
To musisz wiedzieć
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 roku:
86. 1. Dokumentację prowadzoną w postaci elektronicznej uważa się za zabezpieczoną, jeżeli w sposób ciągły są spełnione łącznie następujące warunki:
1) jest zapewniona jej dostępność wyłącznie dla osób uprawnionych;
2) jest chroniona przed przypadkowym lub nieuprawnionym zniszczeniem;
3) są zastosowane metody i środki ochrony dokumentacji, których skuteczność w czasie ich zastosowania jest powszechnie uznawana.
Dlaczego właściwe prowadzenie elektronicznej dokumentacji jest tak istotne?
E-dokumentacja medyczna ma usprawnić pracę specjalistów, a tym samym przynieść korzyści pacjentom. Nię są to jednak jej jedyne zadania. Dokumentacja medyczna stanowi podstawowy materiał dowodowy w razie postępowania sądowego. Ma również swoje zastosowanie podczas rozliczania świadczeń z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Chociaż błędy i nieprawidłowe dokumentowanie przebiegu historii choroby zdarzają się tylko sporadycznie, ważne, żebyś był świadomy ich następstw. Z jakimi konsekwencjami musisz się liczyć, jeśli Twoja elektroniczna dokumentacja medyczna nie będzie prowadzona właściwie?
Co Ci grozi, jeśli źle prowadzisz dokumentację medyczną?
Zacznijmy od tego, że Twoim obowiązkiem jest zabezpieczenie danych, które wprowadziłeś do systemu elektronicznej dokumentacji medycznej. Technologia, którą posługujesz się w codziennej pracy, musi zapewniać bezpieczeństwo przetwarzanych danych na temat stanu zdrowia Twoich pacjentów. W przypadku, gdy Twoja e-dokumentacja medyczna będzie błędna i wkradną się do niej nieprawidłowości, będzie Ci zagrażać kara. Jaka? To zależy od skali popełnionych przez Ciebie błędów. Konsekwencją może być grzywna, utracenie prawa do wykonywania zawodu, ograniczenie wolności lub w najgorszym przypadku pozbawienie wolności.
Najnowsze komentarze